Uczestnicy 2015

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

Chór Akademicki „Coro da Camera” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Polska
Dyrygent: Barbara Dąbrowska-Silska

 

 

Chór Akademicki „Coro da Camera” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
 http://www.au.poznan.pl/chor/

 

Chór Akademicki „Coro da Camera” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstał w 1993 roku z inicjatywy obecnej dyrygentki Barbary Dąbrowskiej-Silskiej. Zespół pierwotnie działał jako stowarzyszenie, a następnie został objęty patronatem ówczesnej Akademii Rolniczej. Członkami chóru są studenci i absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego oraz innych poznańskich uczelni, których łączy pasja do śpiewania. Repertuar zespołu obejmuje różne style i formy muzyczne: od muzyki dawnej po współczesną, od klasyki po bardziej rozrywkowe, lżejsze w odbiorze utwory.

Chór ma na koncie prawykonania utworów współczesnych (m.in. Andrzeja Hundziaka) oraz nagrodę specjalną od kompozytora czeskiego Zdenka Lucasa za najlepsze wykonanie jego utworu Pater Noster (Crystalex Chor 97).

Zespół bierze aktywny udział w życiu uczelni i środowiska, występując podczas uroczystości akademickich i dając koncerty na terenie Poznania, Polski i poza jej granicami. Koncertował m.in. w Niemczech, Włoszech, Czechach i na Litwie. Brał także udział w wielu festiwalach i konkursach chóralnych, na których odnosił sukcesy i reprezentował polską kulturę muzyczną i swoją uczelnię.

W ostatnich latach były to m.in.:

    • VI Chełmińskie Międzynarodowe Spotkania Chóralne im. G. G. Gorczyckiego w Chełmnie, II miejsce (2011)
    • VI Festiwal Chórów Akademickich Akademickie kolędowanie w Bydgoszczy (2014)
    • VIII Ogólnopolski Przegląd Pieśni Sakralnej Vox Domini w Prusicach, III miejsce (2014)
    • Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Rimini (Włochy), Brązowy Dyplom (2014)
    • VI Ogólnopolski Konkurs Chóralny Ars Liturgica w Gnieźnie, Srebrny Dyplom (2014)

W roku 2013 chór obchodził jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wykonał Magnificat g-moll Antonia Vivaldiego z towarzyszeniem Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz solistek Marty i Beaty Panfil. Dzieło to zostało także zapisane na specjalnie wydanej płycie jubileuszowej.

 

Soliści

Grażyna Flicińska-Panfil ukończyła Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną i Liceum Muzyczne w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Wojciecha Malińskiego. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalnym w klasie śpiewu solowego prof. Stefana Stuligrosza i Bożeny Karłowskiej. Swe umiejętności wokalne doskonaliła na wielu mistrzowskich kursach interpretacyjnych w kraju i za granicą, m. in. u Adeli Stolte w Poczdamie w Niemczech. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki kantatowo–oratoryjnej. Współpracuje z filharmoniami i zespołami muzyki dawnej. Występowała na międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. „Wratislavia Cantans” czy „Musica Antiqua Europea Orientalis”. W swym dorobku artystycznym ma ponad 100 pozycji dzieł kantatowo–oratoryjnych, które wykonała na blisko 600 koncertach w Polsce i za granicą (Włochy, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Rosja i inne). W 2009 roku z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymała tytuł profesora nauk muzycznych.

Krzysztof Leśniewicz – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dyplom uzyskał w klasie oboju prof. Mieczysława Koczorowskiego oraz w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego. Aktualnie pracuje jako artysta muzyk w Orkiestrze Teatru Wielkiego w Poznaniu im. S. Moniuszki: organy, klawesyn, celesta, fortepian. Jest wykładowcą gry organowej i liturgicznej w Arcybiskupim Studium Muzyki Sakralnej oraz nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu (klasa organów i akompaniament fortepianowy). Pełni funkcję organisty w kościele pw. św. Jana Vianneya na poznańskim Sołaczu. Występuje jako solista i akompaniator-kameralista. Współpracuje z Poznańskim Chórem Katedralnym, biorąc udział w uroczystych liturgiach oraz koncertach i nagraniach. Współpracował także z Poznańskim Chórem Chłopięcym „Polskie Słowiki”. Występuje w kraju i za granicą.

Marta Panfil – mezzosopran. W 2007 roku rozpoczęła studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego, u prof. zw. dr. hab. Wojciecha Maciejowskiego. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Swe umiejętności szkoliła podczas licznych wokalnych kursów mistrzowskich, m.in. u Karoli Theill, Andrzeja Ogórkiewicza, Manfreda Schiebela czy Ryszarda Karczykowskiego. W swym repertuarze ma dzieła takich kompozytorów, jak: Mozart, Verdi, Pergolesi, Haydn, Beethoven, Saint–Saëns, Vivaldi, Bach oraz Gorczycki. Jest laureatką III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Iuventus Canti” im. Imricha Godina na Słowacji, I miejsca na Konkursie Wokalnym Pieśni i Arii Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach i finalistką VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu. W 2012 roku zadebiutowała na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu partią Trzeciej Damy w operze Czarodziejski Flet W.A. Mozarta; rok później wcieliła się w rolę Marceliny w operze Wesele Figara W.A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W swej karierze dokonała kilku nagrań płytowych.

Lidia Łopacińska-Giersz – absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jarosława Drzewieckiego. Brała udział w kursach mistrzowskich, m.in. w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Współpracowała z Filharmonią Pomorską. Koncertuje w kraju i za granicą. Występuje również jako akompaniator, towarzysząc m.in.: śpiewakom, skrzypkom, wiolonczelistom. Ma na swoim koncie nagrodę nadaną przez Centrum Edukacji Artystycznej dla wyróżniającego się akompaniatora. Współpracowała również z dyrygentem, prof. Przemysławem Pałką, akompaniując koszalińskiemu chórowi Cantate Deo oraz młodym dyrygentom podczas Polonijnego Lata w Koszalinie. Obecnie pracuje jako pedagog i akompaniator w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Od 2008 roku współpracuje ze śpiewaczką Jolantą Kajdasz, z którą występuje na wielu koncertach – również charytatywnych (np. w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu czy podczas Światowych Dni Hospicjów w Zgierzu). Współpracuje również z Wielkopolskim Oddziałem Literatów Polskich oraz Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Poznaniu, uświetniając swoją grą wieczory poetyckie. Ogromną satysfakcję sprawia jej uczenie dzieci gry na fortepianie nowatorską metodą Suzuki.

Sławomir Bronk – głos kształcił na wydziale Wokalno–Aktorskim Akademii  Muzycznej 
w Gdańsku w klasie prof. Piotra Kusiewicza (2007-2011), obecnie finalizuje studia pod kierunkiem prof. Grażyny Flicińskiej-Panfil w poznańskiej Akademii Muzycznej. Jako wokalista uczestniczył w kursach mistrzowskich Paula Esswooda (Wielka Brytania) i Ingrid Kremling (Niemcy). Jako kontratenor specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, 
w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Brał udział w  znaczących festiwalach muzycznych 
w kraju i za granicą, m.in. w: Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwalu Sztuk Dawnych w Białymstoku. Występował z zespołami, m.in.: Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Nordica, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Capella Cracoviensis, Concerto Grosso (Berlin), Filharmonią Koszalińską, Kapelą Świętogórską. Na stałe związany jest z Zespołami Muzyki Dawnej: zielonogórskim – Capella Viridimontana (dyr. Jerzy Markiewicz) oraz białostockim  – Diletto (dyr. Anna Moniuszko).


  Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Polska

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals